Tutaj znajdziesz listę wszystkich opublikowanych materiałów w aplikacji. Część materiałów będzie dostępna dopiero po zalogowaniu, a reszta po zakupie pełnej wersji.
W tym rozdziale przedstawione zostaną najczęściej używane narzędzia chirurgiczne. Wbrew pozorom często nawet przy niepozornym zabiegu może być potrzebnych przynajmniej kilka różnych narzędzi.
PłatnyW tym rozdziale poznasz najważniejsze rodzaje znieczuleń stomatologicznych, rozmiary igieł oraz jakie są przeciwwskazania do podania poszczególnych rodzajów znieczuleń. We współczesnej stomatologii znieczulenia są już standardem, bez których większość zabiegów nie może się obejść, a które z pewnością są obowiązkiem przed zabiegami z zakresu chociażby chirurgii czy implantologii.
PłatnyW tym rozdziale dokonano podziału prac protetycznych według ich sposobu użytkowania oraz typów a także materiałów z jakich zostały stworzone. Poszczególne uzupełnienia protetyczne zostały też przydzielone do konkretnych typów i rodzajów ubytków tudzież braków zębowych.
PłatnyW tym rozdziale przedstawiona została klasyfikacja wad zgryzu zarówno według klasy Bauma dla zębów mlecznych, klasyfikacja ustawienia kłów jak i najważniejsza klasyfikacja wg. Orlik - Grzybowskiej. Jest to ważny dział, a pytania dotyczące wad zgryzu najczęściej pojawiają się na egzaminie dlatego należy orientować się w poszczególnych wadach, umieć je odróżnić od siebie i scharakteryzować.
PłatnyNa filmie zaprezentowano sposób zarabiania materiału szkłojonomerowego popularnie zwanego glasjonomerem jakim jest Ketac Cem radiopaque. Służy on przede wszystkim do cementowania wkładów koronowych, nakładów, koron i mostów wykonanych z metalu, z podbudowami metalowymi wykonanych z wysoko wytrzymałych materiałów ceramicznych lub kompozytowych (pod warunkiem, że nadają się do konwencjonalnego cementowania), cementowania koron i mostów wykonanych z metalu, cementowania wkładów koronowo–korzeniowych wykonanych z metalu.
PłatnyW tym rozdziale opisane zostały najczęściej używane narzędzia diagnostyczne w stomatologii zachowawczej, ale nie tylko. Stomatologia zachowawcza to najpowszechniejsza specjalizacja w stomatologii, i zarazem najbardziej podstawowa dziedzina, którą należy dobrze poznać.
PłatnyW tym rozdziale wymienione i opisane w stosunku do wad zgryzu zostały najpopularniejsze typu aparatów ortodontycznych, dzieląc je zarówno na aparaty zewnątrzustne jak i wewnątrzustne. Opisano też jakie wady korygują.
PłatnyW tym rozdziale poznasz najważniejsze narzędzia jak i instrumentarium oraz akcesoria pomocnicze używane współcześnie w leczeniu kanałowym zębów.
PłatnyW tym rozdziale, będącym poniekąd kontynuacją ergonomii dowiesz się jak ustawić pacjenta do zabiegu według poszczególnych zasad. Opisane też zostaną metody współpracy w polu zabiegowym między lekarzem a asystą, czyli ogólnej współpracy, oraz sposoby przekazywania narzędzi, tak aby było robione to sprawnie i pewnie.
PłatnyW tym rozdziale opisane i przedstawione zostaną najważniejsze wskaźniki periodontologiczne mówiące nam o min. głębokości kieszonek patologicznych, stopniu rozchwiania zębów, poziom recesji dziąsłowych, wskaźników higieny i periodontologicznych (min. API i CPITN)
PłatnyW tym rozdziale opisani zostali pacjenci z chorobami dziąseł tak więc z gingivitis a także pacjenci periodontologiczni. Scharakteryzowano metodykę diagnozowania, rozpoznania, leczenia, podtrzymania nawyków higienicznych, oraz monitorowania postępów a także zalecanych środków higienicznych wspomagających walkę z zapaleniem przyzębia.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się cennych informacji dotyczących asystowania przy poszczególnych fazach chirurgicznych i dowiesz się jak prawidłowo przygotować zarówno gabinet, siebie jak i pacjenta do zabiegu. Istotnym w tym rozdziale będzie także to, aby pamiętać, że podczas każdego zabiegu chirurgicznego, należy zachować szczególną higienę i postępować aseptycznie.
PłatnyW tym rozdziale opisane zostaną procedury zabiegowe oraz postępowanie po zabiegowe. Opisane i scharakteryzowane zostaną wytyczne, które należy przekazać pacjentom po danym zabiegu w celu uniknięcia niepowodzenia w procesie gojenia jak również opisane zostały i scharakteryzowane istotne narzędzia, instrumenty do zabiegów chirurgicznych jak również możliwe powikłania po nich.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jakie są narzędzia do wypełniania kanałów oraz jakie jest ich zastosowanie.
PłatnyFuju Plus jest klasycznym przedstawicielem materiałów z rodziny glasjonomerów. Ten na powyższym filmiku jest do ręcznego zarobienia na bloczku woskowym szpatułką plastikową. Jego wskazania do zastosowania to osadzanie wkładów, koron, nakładów,wkładów pełnoceramicznych, mostów.
PłatnyW filmie zaprezentuję jak wymieszać i zarobić prawidłowo popularną masę silikonową (c - silokonową). Zeta plus idealnie nadaje się do pobierania wycisków np. pod prace tymczasowe, wykasuje dużą plastyczność, potrafi też dać dosyć dokładne odzwierciedlenie sytuacji anatomicznej w ustach pacjenta. Dobra do pobierania wycisków pod wkłady, korony, mosty czy licówki.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się czym jest sterylizacja, na co zwrócić uwagę podczas całego procesu, a także jaki pakiet uznajemy za prawidłowy i bezpieczny w użyciu. Na końcu opisane pokrótce zostało też postępowanie co w przypadku zranienia w gabinecie.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się czym są materiały pomocnicze, ale istotne, takie jak wytrawiacze, conditioner, systemy wiążące, laki czy klasyczny i nie używany już amalgamat.
DarmowyW tym rozdziale omówione zostało instrumentarium ortodontyczne, tak więc najpopularniejsze kleszcze ortodontyczne używane przy zakładaniu i montowaniu zarówno klasycznego aparatu orto jak i poszczególnych jego elementów. Dodatkowo zaprezentowano akcesorium pomocnicze takie jak ligatury, separatory, czy woski chroniące przed urazami i otarciami śluzówki wewnątrz jamy ustnej.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jak prowagdzić gabinet stomatologiczny począwszy od porannego przyjścia i rozpoczęcia dnia pracy a skończywszy na prowadzeniu administracji dokumentami pacjentów.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jakie są rodzaje materiałów do wypełniania ubytków, czym się charakteryzują i nie tylko. Rozdział ten jest obszerny i znajduje się tutaj masa istotnych informacji, które należy zapamiętać nie tylko ze względu często pojawiających się z tego rozdziału pytań na egzaminie ale także aby pewniej i lepiej pracować w przyszłości w gabinecie stomatologicznym.
DarmowyW tym rozdziale omówione i scharakteryzowane zostały procedury towarzyszące najpowszechniej stosowanym pracom protetycznym. Istnieje cały szereg różnych uzupełnień protetycznych, zależnych od potrzeb pacjenta i jego warunków w jamie ustnej. Uwzględnić należy potrzeby, możliwości finansowe pacjenta oraz efekt estetyczny jaki chce otrzymać. Większość procedur jest powtarzalna i schematyczna, pamiętajmy że to lekarz podejmuje ostateczne zdanie a my jedynie przygotowujemy potencjalne akcesoria do przygotowania czy to wycisku, czy to osadzenia pracy. Ogromna ilość pracy nie widocznej dla nas odbywa się w laboratorium protetycznym. Naszym zadaniem jest wraz z lekarzem sprawne wypreparowanie tkanek własnych pacjenta pod przyszłą pracę protetyczną a w następnej kolejności sprawne i przede wszystkim prawidłowe jej osadzenie.
DarmowyMasy silikonowe addycyjne wykorzystywane do pobrania wycisków metodą jednoczasową - dwuwarstwową, ponieważ w jednym czasie mieszamy (zarabiamy) masy z dwóch opakowań - baza i katalizator. Po wymieszaniu niczym ciastoliny do ładnej, jednolitej postaci umieszczamy naszą masę na łyżce wyciskowej, a lekarz obstrzykuje ją II warstwą z pistoletu - czyli nakłada warstwę płynną, precyzyjną (Light Body) oraz to co ważne - obstrzykuje też kikut oszlifowanego zęba z którego będzie pobierany wycisk.
PłatnyW tym artykule znajdziesz informacje dotycząc budowy anatomicznej zębów, oraz jamy ustnej.
DarmowyW tym rozdziale dowiesz się jakie są najważniejsze urządzenia w gabinecie stomatologicznym, oraz jak prawidłowo się z nimi obchodzić i dezynfekować. Dowiesz się także, jakie są rodzaje końcówek stomatologicznych oraz do czego służą, czy chociażby o końcówkach skalera (więcej na ten temat w rozdziale dotyczącym periodontologii). Poruszone zostaną także kwestie odpadów w gabinecie stomatologicznym.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jakie narzędzia pomocnicze są niezbędne alby praca podczas leczenia kanałowego przebiegała pewnie, profesjonalnie i co najważniejsze efektywnie a leczenie kanałowe zakończyło się powodzeniem.
DarmowyW tym rozdziale dowiesz się na czym polega odbudowa implantologiczna oraz jakie mogą być uzupełnienia implantologiczne. Szczegółowo opisane poszczególne etapy procesu implantologicznego jak i zdjęcia autentycznego instrumentarium do tegoż zabiegu, dadzą lepszy odbiór i zrozumienie jak złożony jest to zabieg i z ilu elementów się składa. Z punktu widzenia asysty, należy przede wszytskim przestrzegać przy zabiegu idealnej aseptyki i jałowości, oraz wykonywać polecenia lekarza, najczęściej ograniczające się do podania mu narzędzi o które nas poprosi wcześniej już samemu ustalając co potrzebuje.
DarmowyW tym rozdziale dowiesz się jak odróżnić od siebie najważniejsze instrumentarium chirurgiczne. Zaprezentowane zostaną kleszcze do szczęki i żuchwy, dźwignie, łyżeczki zębodołowe, raspatory, skalpele, imadła, haki, zestawy do szycia itp. Warto poznać najważniejsze narzędzia, aby praca przy chirurgii przebiegała płynnie i pewnie.
PłatnyKerr - Life wodorotlenek wapnia - inaczej zwany też linerem twardniejącym tak więc nie nadającym się do aplikacji na obnażoną miazgę zęba, warunek jest taki, że próchnica może być głęboka ale musi być oddzielona przynajmniej warstwą zdrowej zębiny. Wówczas może być zaaplikowany nawet przy głębokich ubytkach. Wskazaniami do pokrycia pośredniego są pulpopatie odwracalne bezobjawowe, towarzyszące próchnicy głębokiej, głębokim ubytkom pochodzenia niepróchnicowego oraz pourazowe złamania koron bez obnażenia miazgi. Jest to materiał chemoutwardzalny.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się czym jest łańcuch antyseptyczny i dlaczego jest tak ważny. Poznasz podstawowe różnice między septyką a antyseptyką, a także opisane zostaną najważniejsze aspekty dotyczące procesów dezynfekcyjnych i sterylizacyjnych.
PłatnyKromopan jest masą hydrokolidalną, masą nieodwracalną. W momencie gdy zastygnie w konkretnej postaci to nie ma już możliwości zmian. Służy do wykonywania wycisków anatomicznych, diagnostyczne, przeciwstawnych. Niezwykle popularna w gabinetach jak i na egzaminach zawodowych. UWAGA! Na egzaminie obowiązuje kolejność woda a później proszek, nie na odwrót. Mnie we filmiku niestety zgubiła rutyna pracy w gabinecie i w przyrządzaniu alginatu ;) Masa jest wdzięczna w pracy i przyjemna w zarabianiu ale należy mieć w tym sporą wprawę aby wyszła prawidłowa.
PłatnyW tym rozdziale znajdziesz informacje dotyczące rodzajów zębów w zależności od ich położenia w jamie ustnej a także dowiesz się czym jest np. trifurkacja, oraz w jakim wieku następuje fizjologiczna wymiana zębów z mlecznych na stałe.
DarmowyW tym rozdziale dowiesz się czym jest radiologia oraz jak bardzo potrzebne i praktyczne ma ona zastosowanie we współczesnej stomatologii. Obecnie aparatura do zdjęć RTG jest jedną z najbardziej powszechnych i porządanych aparatur w gabinetach stomatologicznych gdyż potrafią szybko, i trafnie zdiagnozować pacjenta, oraz rzucić nowy obraz (dosłownie! ) na stan obecny w jamie ustanej u pacjenta.
PłatnyW tym rozdziale opisane zostaną najważniejsze etapy i procesy powstawania początkowo pytki nazębnej a następnie kamienia nazębnego. Dodatkowo przedstawiono genezę schorzenia jakim jest zapalenie przyzębia, gingivitis, czynniki je predyspoujące, oraz najbardziej podstawowe narzędzia do usuwania kamienia naddziąsłowego czyli rodzaje skalerów piezoelektrycznych.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jak zapisywać system Palmera, który stosowany jest dla zębów mlecznych.
PłatnyW tym rozdziale poznasz najważniejsze instrumentarium protetyczne, bez którego nie ma możliwości prawidłowego pobrania wycisku. Dobrze zarobiona masa oraz prawidłowo wykorzystane akcesorium w rękach sprawnie pracującej asysty oraz lekarza, jest gwarancją idealnego wycisku, który kolejno trafi do pracowni protetycznej a finalnie jako praca protetyczna znajdzie się w ustach pacjenta.
PłatnyZademonstruję jak przygotować cement starszej generacji a mianowicie cement Harvard. Należy on do grupy cementów fosforanowych. Jest to proszek i płyn, kwas fosforowy i woda. Należy mieszać go metalową jałową szpatułką na czystej jałowej matowej powierzchni szklanej szybki. Służy do cementowanie koron, cementowanie mostów, cementowanie wkładów inlay. Obecnie mało popularny i wypierany przez materiały doskonalsze technologicznie i chemicznie.
PłatnyW filmie zaprezentowałam jak zarabiać klasyczny materiał czyli Thymodentin zwany także często Fleczerem. Jest to wypełnienie tymczasowe - czasowe, służące do zamykania np. ubytków próchnicowych. W składzie ma tlenek i siarczan cynku dlatego nazywany jest wypełnieniem tlenkowo - siarczanowym, zarabianym z solą fizjologiczną lub - najlepiej czystą wodą. Mieszamy go zawsze na szklanej szybce/matowej powierzchni. W filmie padło zdanie, że jest używany jako wkładka dewitalizacyjna pomiędzy wizytami tudzież leczeniem endodontycznym czyli kanałowym, i tutaj małe sprostowanie gdyż użyłam skrótu myślowego. Sam w sobie nie ma żadnych właściwości wpływających na miazgę zęba. Do wnętrza komory zęba aplikowany jest preparat na bazie paraformaldehydu i to on działa mumifikująco na miazgę zęba (np. Parapasta, Devipasta). Fleczer sam w sobie nie ma takich właściwości a jedynie jest aplikowany na wierzchnią warstwę jako za mknięcie zęba, opatrunek.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jak leczyć próchnicę, jakie środki i metody są najczęściej stosowane w walce z tą chorobą. Przedstawiona zostanie także forma profilaktyki i jej typy, czyli pierwotna, wtórna i rewalidacyjna. Poznasz, czym są i dla jakich grup pacjentów są dedykowane.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się na czym polega ergonomiczna, wygodna i wydajna praca. Opisane zostaną metody pracy ergonomicznej i jej zasady. Ergonomia to przede wszystkim wydajniejsza praca, z którą spotykamy się każdego dnia w gabinecie stomatologicznym, zarówno podczas asystowania przy zabiegach, jak i podczas samodzielnej pracy przy wykonywaniu zabiegów hgienizacyjnych.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się informacji na temat kiretażu oraz jakie rodzaje kiretażu, komu i kiedy należy wykonać. Co ważne, kiretażu otwartego nie wykonuje higienistka a wyłącznie lekarz. Dodatkowo zaprezentowane zostały najważniejsze narzędzia czyli kirety Grace'a, sonda periodontologiczna czy Nabersa.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się o ubytkach niepróchnicowego pochodzenia takich jak atrycja, erozja, abfrakcja czy też o anomaliach zębowych jakimi są min. hipodoncja czy oligodoncja.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jak prawidłowo prowadzić dokumentację medyczną, jakie informacje i dane są niezbędne do przechowywania oraz ile należy je przechowywać a także kto może mieć do nich wgląd.
PłatnyW tym rozdziale kontynuowana będzie charakterystyka i opis następnej grupy najpopularniejszych materiałów stomatologicznych jakimi są materiały podkładowe czyli cementy oraz cementy glasjonomerowe i szkło - jonomerowe.
DarmowyW tym rozdziale dowiesz się o tym jakie bakterie przyczyniają i substancje przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów, Przedstawionych zostało także kilka najważniejszych podziałów i klasyfikacj próchnicy min. wg Blacka, Mounta i Hume'a czy Billingsa.
PłatnyW tym dziale dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji dotyczących walki z próchnicą oraz leczeniu już powstałych ubytków.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się czym jest leczenie kanałowe czyli endodcontyczne, współcześnie wykonywane już pod mikroskopem. Przedstawione zostanie instrumentarium endodontyczne dotyczące głównie narzędzi zarówno ręcznych, mniej używanych jak i maszynowych współczesnych, które powoli wypierają narzędzia starej generacji. Opisane zostaną płyny do płukania kanałów, sposoby ich wypełniania, narzędzia, akcesoria oraz materiały endodontyczne lecznicze.
DarmowyW tym filmie pokażę jak zarabiać tenek cynku z eugenolem. Jest to klasyczny, bardzo stary i niezwykle popularny materiał opatrunkowo leczniczy, chętnie i często stosowany u np. dzieci, gdyż wiąże w obecności śliny. Połączenie tlenku cynku z eugenolem działa odontotropowo, tzn, że wytwarzana zostaje zębina wtóra. Dodatkowo eugenol ma właściwości bakteriostatyczne. Może być używany jako podkład oraz bezpośrednio do ubytku, ma dobrą adhezję do ścian ubytku.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jakie rodzaje wycisków protetycznych występują, oraz jak je prawidłowo pobierać oraz co do tego przygotować. Opisane oraz scharakteryzowane zostały także najczęściej stosowane współczesne masy wyciskowe oraz co można za ich pomocą uzyskać.
PłatnyVIDEO. W filmi pokazany został sposób zarabiania kapsułek glasjonomerowych. Ogólna zasada aktywacji kapsułek jest praktycznie taka sama dla każdego typu materiału kapsułkowego, bez względu czy będzie to materiał typu Riva, Cention, Ketac, czy Fuji.
PłatnyW tym rozdziale przedstawione i opisane zostały najpopularniejsze rodzaje dźwigni chirurgicznych.
PłatnyW tym rozdziale poznasz trzy typu kleszczy Meissnera. Nie są to kleszcze wyjątkowo popularne, ale warto je znać i orientować się w ich zastosowaniu.
PłatnyW tym rozdziale poznasz typy wskaźników mówiących o aktywności próchnicy w jamie ustnej, poznasz jak obliczać najbardziej podstawowe wskaźniki, które mają za zadanie powiedzieć nam ile osób w społeczeństwie jest zaatakowanych próchnicą, oraz jaki jest przyrost próchnicy.
PłatnyW tym rozdziale opisana została grupa specyficznych ale wymagających pacjentów. Zaliczamy do nich osoby niepełnosprawne którym należy poświęcić odpowiednią uwagę i zainteresowanie. Palaczy należy natomiast edukować i mówić otwarcie, iż ich nawyk w ogromnym stopniu przyczynia się do rozwoju nowotworu. Są też bardziej narażeni na suchość jamy ustnej (może się u nich rozwinąć kserostomia), próchnica, krwawienie dziąseł, a bardziej zaawansowane prace jak implanty, także obarczone są ryzykiem nieprzyjęcia się wszczepu. Halitoza to z kolei wstydliwy problem, którego także nie należy lekceważyć, lecz wesprzeć pacjenta i zaproponować pewne rozwiązania.
PłatnyW tym rozdziale poznasz najważniejsze narzędzia jak i instrumentarium oraz akcesoria pomocnicze używane współcześnie w leczeniu kanałowym zębów.
PłatnyW tym rozdziale opisane zostaną ćwiczenia ortodontyczne zgodnie z danymi wadami zgryzu oraz przedstawione zostaną poszczególne zalecenia i postępowanie w przypadku danej nieprawidłowości i wady. Jest to rozdział także o tyle ważny, gdyż wiele pytań z tegoż działu pojawia się na egzaminie zawodowym.
PłatnyW tym rozdziale omówione i przedstawione zostały narzędzia do usuwania kamienia zarówno nad jak i poddziąsłowego. Omówione są etapy poszczególnych procedur takich jak piaskowanie, polishing, Ważnym jest aby umieć dobrać odpowiednio typ piasku do piaskowania czy pasty czyszczącej pod dane indywidualne potrzeby pacjenta. Pamiętajmy też, że nie każdy pacjent musi mieć wykonane wszystkie etapy higienizacji, a i samą higienizację w razie potrzeby należy rozłożyć na kilka wizyt. Na końcu przedstawiono ideę zabiegu jakim jest wybielanie zębów, jak bezpiecznie je przeprowadzić a także przedstawiono całą listę przeciwwskazań jak i zaleceń po zabiegowych.
PłatnyW tym rozdziale omówione i scharakteryzowane na podstawie przykładów zostaną najpopularniejsze wskaźniki, które pojawiają się zarówno na egzaminie zawodowym, jak i można się z nimi spotkać podczas pracy w gabinecie stomatologicznym szczególnie współpracując z periodontologiem, a będą to przede wszystkim: wskaźnik OHI, wskaźnik API oraz wskaźnik płytki czyli PL.I.
PłatnyW tym rozdziale dokładnie opisane zostało postępowanie w przypadku użytkowania ruchomych uzupełnień protetycznych takich jak protezy. Pacjenci ci, są szczególnymi pacjentami, najczęściej są to osoby starsza posiadające swoje stare i nie koniecznie dobre nawyki. Dlatego tak ważnym jest wyperswadować im jak prawidłowo użytkować protez, zachęcić ich do tych dobrych nawyków, a odwiedzenie od ewentualnych nieprawidłowych zachowań. Tylko dobre użytkowanie protezy pozwoli - w miarę możliwości - cieszyć się przez długi czas dobrze służącą protezą. Rozdział ważny gdyż często pojawiający się na egzaminie, szczególnie wszelkie zalecenia oraz postępowanie z protezą.
PłatnyW tym rozdziale przedstawione zostały najważniejsze zabiegi, często także pojawiające się na egzaminie zawodowym. Są to polishing, skaling ręcznymi narzędziami oraz skalerem ultradźwiękowym. Ważne są w tym przypadku poszczególne etapie zabiegów oraz jak je wykonać a także szalenie ważnymi są zalecenia po zabiegowe, które trzeba dobrze poznać.
PłatnyW tym rozdziale opisane i dokładnie scharakteryzowane krok po kroku zostały zabiegi takie jak piaskowanie oraz kiretaż. Zabieg piaskowana jest jednym z elementów obejmujących higienizację jamy ustnej, i umiejętnie wykonany przynosi szereg korzyści nie tylko wizualnych i estetycznych ale przede wszystkim zdrowotnych dla pacjenta. Pozwala usunąć pozostałości osadów i przebarwień, jednakże powinien być on poprzedzony pozytywną decyzją lekarza, świadczącą o braku przeciwwskazań gdyż jak każdy zabieg może mieć pewne konsekwencje. Kiretaż z kolei jest zabiegiem dla doświadczonych higienistek stomatologicznych potrafiących sprawie i pewnie pracować kiretami, a przede wszystkim jest on standardowym zabiegiem wykonywanym przez periodontologa - głównie mowa tutaj o kiretażu otwartym.
PłatnyW tym rozdziale omówione i scharakteryzowane zostały najczęściej pojawiające się problemy pojawiające się u kobiet na przestrzeni całego życia, tak więc od okresu dojrzewania, poprzez wiek rozrodczy aż do okresu menopauzalnego. Informacje te sygnalizują o najczęstszych problemach oraz dają nam rozwiązanie jak postępować w danym przypadku, co polecić pacjentce oraz jak ją zdiagnozować. Pogłębioną diagnostykę może stawiać jedynie lekarz, ale my jaki higienistki stomatologiczne powinnyśmy propagować zdrowy styl życia, świadomość potrzeb zmieniającego się ciała, oraz tego jak zaradzić pojawiającym się problemom w jamie ustnej. Oczywiście, higiena, oraz wizyty kontrolne u stomatologa są kluczem do zachowania zdrowia w każdym wieku.
PłatnyW tym obszernym rozdziale dowiesz się niezwykle ważnych informacji nie tylko z punktu widzenia swojego zawodu jakim jest higienistka stomatologiczna (a także po części asysta), ale także z punktu widzenia nas jako pacjentów,a także jak dbać ogólnie o dobrostan naszej jamy ustnej. Zagadnienia te, oraz wszelkie zalecenia i postępowania są istotne, gdyż dokładnie mówią nam jak dbać o jamę ustną, praktycznie u większości z nas, bez względu na wiek. Są to niezwykle praktyczne i pomocne informacje, także w momencie radzenia pacjentom jak podejść do danego problemu, i jak zadbać o naszą jamę ustną. Oczywiście, całość tego materiału jest szalenie ważna do egzaminu zawodowego, gdyż są to standardowe zagadnienia rok rocznie pojawiające się jako zadania, dlatego tak ważnym jest dokładnie czytać polecenie w zadaniu, i adekwatnie wybrać czy odpowiednie postępowanie higienizacyjne, czy zalecenie.
PłatnyW tym rozdziale przedstawiono pełne zalecenie dla pacjentów noszących zarówno stałe tradycyjne aparaty metalowe jak i ruchome aparaty ortodontyczne (pacjent młodszy). Jest to ważny dział gdyż higiena takiego pacjenta jest bardzo wymagająca i powinna być wykonywana skrupulatnie, zarówno w trakcie higienizacji jak i przede wszystkim przez pacjenta w zaciszu domowym. Naszym zadaniem jest edukacja i uświadamianie pacjenta jak dbać i utrzymywać higienę aparatu a jakie mogą być konsekwencje zaniechania tych czynności. Ważnym są także zalecenia, w tym dla użytkowników aparatów i stałych i ruchomych czyli czego unikać, a na co zwrócić uwagę, gdyż o te kwestie szczególnie często pojawiają się pytania na egzaminie zawodowym.
PłatnyW tym rozdziale poznasz nazwy łacińskie zębów takie jak incisivi czyli siekacze, canini czyli kły, premolares czyli przedtrzonowce oraz molares czyli trzonowce a także jak prawidłowo posługiwać się zapisem zębów w tymże systemie. Zęby stałe są także oznaczane pierwszą literą pochodzącą od nazwy łacińskiej pisaną z dużej litery, a mleczaki analogicznie, z tymże małą.
PłatnyW tym rozdziale omówiono postępowanie dotyczące pacjentow użytkujących uzupełnienia implantologiczne. Jest to jedno z najtrwalszych i najkorzystniejszych dla pacjenta rozwiązań ze względów praktycznych, jakościowych i estetycznych pod warunkiem, ze zostało wykonane idealnie i zgodnie ze sztuką przez wykwalifikowanego implantologa. Drugą stroną medalu jest już dbałość pacjenta o odpowiednią higienę jamy ustnej, dbanie o implant oraz regularne wizyty u higienistki oraz swojego stomatologa w celach kontrolnych.
PłatnyW tym rozdziale scharakteryzowane i opisane zostały wraz ze zdjęciami i filmikiem instruktażowym wszystkie najpopularniejsze metody szczotkowania zębów. Pamiętajmy, że pytanie o polecenie danej metody szczotkowania często pojawia się na egzaminie zawodowym. Naszym zadaniem jest prawidłowe zaprezentowanie metody szczotkowania na modelu oraz dla konkretnego pacjenta - według jego potrzeby i wieku.
PłatnyW tym rozdziale omówiono problem jakim jest fluoroza czyli zaburzenie szkliwa, co ją powoduje oraz jak walczyć z powstałymi już zmianami na powierzchni szkliwa. Co ważne, wiele osób podążą za ,,modą" na nieużywanie past z fluorem obawiając się jego pozornie szkodliwych skutków lub ewentualnej fluorozy. Owszem, może to nastąpić w momencie jeżeli znaczne przesadzimy z ilością fluoru dostarczaną do organizmu zarówno endo jak i egzogennie, przykładowo aby zatruć się fluorem musielibyśmy zjeść jedną, dwie tubki pasty do zębów, ale....prędzej byśmy zwrócili niż fluor zdążyłby się w organizmie przyjąć i wchłonąć. Dlatego nawet jeżeli zobaczymy u siebie białe plamki na szkliwie to nie panikujmy i nie podejmujmy samodzielnych terapii tylko udajmy się do lekarza oraz wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka, jakie zalecenia i postępowania wdrożyć w życie już od pierwszych chwil malucha, a także co ważne, jak nie powielać bardzo szkodliwych i powtarzanych od wielu lat szkodliwych nawyków, często wynikających z niewiedzy rodzica czy opiekuna. Opisane zostały też metody profilaktyki u dzieci nieco starszych gdyż w wieku przedszkolnym i szkolnym a także u krnąbrnych nastolatków, którzy często mycie zębów traktują jak kara i przykry obowiązek, a nie jak elementarny zabieg higieniczny, który w przyszłości zaowocuje zdrowym i pięknym uśmiechem, a nie częstymi i przykrymi wizytami u dentysty z powodu rozległej próchnicy.
PłatnyW tym rozdziale przedstawiono profil pacjenta erozyjnego. Być może nie jest to najpowszechniejsza grupa pacjentów, nie mniej jednak warto znać postępowanie i leczenie gdy już na naszym fotelu pojawi się pacjent z tym problemem. W zależności od tego jakiego pochodzenia jest erozja należy przede wszystkim podejść holistycznie do pacjenta, czyli począwszy od tego co je, w jakich ilościach, czy ma zaburzenia natury psychologicznej czy może gastrycznej, a może jest to fizjologia spowodowana ciążą - taką metodę leczenia należy wdrożyć. Oczywiście, w zależności od genezy problemu podchodzimy w sposób delikatny i adekwatny tak aby nie urazić pacjenta, ale mu pomóc. Nie wchodzimy nigdy w kompetencje lekarzy innych specjalizacji a jedynie dajemy ogólne i przeważnie dobrze działające wskazówki i zalecenia terapeutyczne.
PłatnyW tym rozdziale przedstawiono akcesoria do dbania o higienę jamy ustnej a także raz jeszcze dokładniej omówiono genezę próchnicy.
PłatnyW tym rozdziale przedstawiono ogólny zarys pacjenta onkologicznego. Jest to pacjent wyjątkowy i wymagający dokładnej diagnostyki, pozwalającej trafnie określić jaki rodzaj nowotworu posiada pacjent oraz jak dalej postępować. Doświadczony chirurg stomatologiczny powinien bez większego problemu potrafić zdiagnozować pacjenta, natomiast alarmującymi są generalnie wszystkie zmiany które mamy w jamie ustnej i nie goją się dłużej niż 2 tygodnie - jest to sygnał alarmujący. Niezwykle ważnym jest nasz styl życia oraz wyeliminowanie wszelkich źródeł mogących stanowić predyspozycję do rozwoju nowotworu jak również regularne wizyty u lekarza i badania diagnozujące.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się czym jest system Haderup'a i jak prawidłowo się nim posługiwać oraz zapisywać.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się czym jest system Haderup'a ale z poprawką Allerhanda dla zębów mlecznych.
PłatnyGłównym zadaniem w tym arkuszu było: 1) Policzyć ilość wody oraz preparatu potrzebnych do prawidłowego wykonania roztworu a także opisanie metryczki na wanienkę 2)Przygotować całe jałowe obłożenie dla siebie i pacjenta do zabiegu, a zabiegiem była dewitalizacja zęba 26, czyli należy przygotować wszytsko to co jest potrzebne do tego zabiegu - i co wynika z arkusza 3) Sporządzić znieczulenie nasiękowe dla tego zęba, i uporządkować stanowisko
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się czym jest system Zsigmondyego i jak go prawidłowo zapisać zarówno dla zębów stałych i mlecznych.
PłatnyW tym rozdziale przedstawione i omówione zostaną najpopularniejsze systemy zębowe stosowane w zapisie i numeracji zębów zarówno stałych jak i mlecznych. Poznasz systemy zarówno ogólnoeuropejskie jak i np. system amerykański.
PłatnyW tym rozdziale dowiesz się jak poprawnie zapisywać numeracje zębowe i jak prawidłowo je interpretować w systemie Amerykańskim. Jest on bardzo charakterystyczny oraz specyficzny, dlatego należy tutaj zacząć odliczanie zębów od pierwszego od prawej góry, czyli od naszej ,,ósemki" liczona jest w systemie Amerykańskim ,,jedynka". W mleczakach natomiast mamy alfaber, od litery A do T, gdzie przykładowo literka A oznacza prawego górnego mlecznego drugiego trzonowca, a przykładowo literka O to będzie u nas 71 czyli lewy dolny siekacz.
PłatnyW tym rozdziale omówiono hipoplazję, inaczej niedorozwój szkliwa, czyli zaburzenia rozwojowego szkliwa typu ilościowego. Polega na zmniejszeniu grubości lub całkowitym braku szkliwa. Może być zaburzeniem miejscowym, kiedy to jest nim dotknięty jeden czy dwa zęby lub ogólnoustrojowym – dotyczy wtedy grupy zębów lub wszystkich zębów.Bardzo ważne jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Ze względu na brak lub zmniejszenie grubości szkliwa, zęby takie są o wiele bardziej narażone na rozwój próchnicy. Należy dwa razy dziennie dokładnie usuwać płytkę nazębną przy użyciu szczoteczki i pasty z fluorem. Powyżej 6 roku życia dziecka można wprowadzić płukanki bezalkoholowe z fluorem. Wskazane byłoby przejście profesjonalnego instruktażu higieny jamy ustnej w gabinecie dentystycznym, wraz z doborem akcesoriów do mycia. Należy również ograniczyć cukier w diecie i unikać napojów o potencjale erozyjnym.
Płatny