Z czego oraz jak uczyć się na egzamin zawodowy zarówno na asystentkę jak i higienistkę stomatologiczną.
Napewno wielokrotnie zastanawialiście się, które źródło wiedzy jest najlepszym i najbardziej efektywnym w nauce będąc na takim kierunku jak asystentka czy higienistka stomatologiczna.
Ilość podręczników i innych pomocy dydaktycznych na rybku jest obecnie szeroki. Z pomocą przychodzą nam publikacje napisane przez uznane osobistości ze środowiska medycyny a mianowicie lekarzy stomatologów praktyków a także higienistki stomatologiczne z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie, bądź we współprazy z lekarzami stomatologami.
Pierwszą, i według mnie najważniejszą bo nieocenioną kwestią jest nauka w szkole i informacje z niej wyniesione. Aktywne słuchanie na wykładach/zajęciach i sporządzanie notatek to absolutna podtsawa do tego, aby stworzyć własne, łatwe do przyswojenia notatki, dzięki którym będziemy mogli w domowym zaciszu powtarzać materiał.
Dobrze pamiętam, że od pierwszych zajęć w szkole na kierunku higienistka stomatologiczna, praktycznie od razu rozpoczęłam naukę. Nie odkładalam niczego na później, gdyż wiedząc jak obszerny materiał czeka mnie do przerobienia w szkole, zgodnie z podstawą programową obowiązującą na tymże kierunku. W związku z tym, powtarzałam, doczytywałam i starałam się zawsze tak mówić o danym zagadnieniu, jakbym chciała coś wytłumaczyć osobie, która jest laikiem, i nie jest związana z danym tematem.
Dzięki powtarzaniu i czytaniu na głos było mi dużo łatwiej zrozumieć to czego się uczyłam. Dobrym pomysłem jest opowiadanie o tym, komuś z rodziny, a jeżeli nie masz takiej możliwości, to tak jak wspominałam mówienie o tym głośno bądź wyobrażenie sobie, że jesteśmy na sali pełnej ludzi i prowadzimy wykład - naszym zadaniem jest przekazanie tym osobom informacji tak, aby było to dla nich w miarę możliwości zrozumiałe.
Kolejny tip - kolorwe pisaki i podkreślanie ważnych informacji. Kolory rzucają się w oczy a jeśli jesteś wzrokowcem tak jak ja, to zdecydowanie ułatwi to przyswajanie informacji. Można też stworzyć mapę myśli, rozbudowując ją o kolejne słowa klucz, skojarzenia i tematy pokrewne, używjąc do tego także sporej ilości kolorów. Czasem przydatne są też małe rysunki gdzieś z boku na marginesie, które są symbolami, ale nam momentalnie będą kojarzyć się z tym czego właśnie się uczymy.
Kiedy już przeczytasz jakiś fragment, to przystań na nim chwilę i kilka razy postaraj się potórzyć najpierw najważniejszy kontakes - ogólnie, później nieco dokładniej, a na koniec, gdy juz poczujesz, że rozumiesz i umiesz wszystko, to będziesz w stanie niemal z zamknietymi oczami kojarzyć całe frazy w podręczniku, wraz ze zdjęciami. Oczywiście, nie jestem fanką bezmyślnego uczenia się na pamięć, a tym bardziej od deski do deski - nie na tym to polega. Ważne, aby dobrze poruszać się w materiale, i ze zrozumieniem potrafić wytłumaczyć zarówno sobie samej/samemu jak i innym to o czym właśnie czytaliśmy.
Literatura - pozycje naukowo edukacyjne
✅ Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych profesora Zbigniewa Jańczuka, wydawnictwo PZWL. Obowiązkowa pozycja w spisie książek. Nazywana wręcz Biblią dla przyszłych asystentek i higienistek. Obszerne i szczegółowe opisy praktycznie każdej możliwej dziedziny stomatologii stanowią chyba najbardziej charakterystyczny element tego podręcznika. Książka liczy ponad 500 stron informacji, które są ponadczasowe, uniwersalne ale w związku z tym, że została wydana wiele lat temu, a technologia i materiały mocno poszły do przodu, to też posiada sporo informacji, które już dawno ,,trącają myszką" i raczej współcześnie już sie z tym nie spotkamy, co nie zmienia faktu, iż są to informacje i wiadomości autentyczne i aktualne z czasów wydania książki, kiedy to codziennie wykorzystywano pewne sprzęty, materiały czy metody leczenia.
Z puntu widzenia nas jako osób uczących się, dobrze jest znać te informacje, a szczególnie: materiałoznastwo, aseptykę i antyseptykę, ortodoncję i metody profilaktyki wad zgryzu, całą profilaktykę przeciwpróchniczą, choroby przyzębia oraz wychowanie zdrowotne w stomatologii. Są to szalenie istotne rozdziały, które szczególnie dokładnie należy sobie przyswoić, między innymi z tego względu, że rok rocznie pojawiają się pytania na egzaminei teoretycznym z tych rozdziałów. Zwróćmy też uwagę na zdjęcia i rycyny w podręczniku - o nie też padają pytania na egzaminie. W przypadku egzaminu praktycznego także są to ważne informacje, gdyż można z nich wyłuskać pewne schematy postępowania, co należy zasotsować i przekuć w postępowanie na egzaminie, jednak tutaj naważniejsze będzie to, jak wyuczycie się danych czynności i zadań w szkole, do której uczęszczacie na zajęcia.
✅ Zasady i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym dr. Marty Szymańskiej Sowuli oraz hig.stom. Katarzyny Chmiel - uwaga - istnieją 2 części, z czego część druga to podręcznik dla higieistke stomatologiczych pod tytułem Profilaktyka Stomatologiczna, tychże autorek. Podręcznik zasady i techniki pracy w gabinecie jest zdecydowanie moim ulubionym podręcznikiem, z którym nie rozstawałam sie przez 2 lata nauki, a także jeszcze chwilę po zakończeniu edukacji. Szczegółowe, ale nie męczące opisy postępowania, przystępnie podana wiedza oraz masa zdjęć, powodują, że podręcznik ten wyróżnia się na tle pozostałych podręczników.
Jest to książka szczególnie ważna, ponieważ zawiera spostrzeżenia, wiedzę i informacje autorek połączone z pewnymi uniwersalnymi informacjami zaczerpniętymi niemalże bezpośrednio z podręcznika Z. Jańczuka co czyni ją podręcznikiem koniecznym do przyswojenia. Z kolei wracając do drugiej części przeznaczonej dla higienistek, to jest ona poświęcony jest w całości profilaktyce stomatologicznej, różnym grupom pacjentów i ich potrzebom/zaleceniom dla tychże grup, dodatkow jeden rozdział poświęcony jest w całości wskaźnikom higieny jamy ustnej, perdiodontologii, chorobom przyzębia i jak z nimi walczyć. Liczne zdjęcia akcesoriów i materiałów stosowanych przy zabiegach takich jak skaling, piaskowanie, polishing, fluoryzacja, lakowanie, lapisowanie, szynowanie zębów, czy wybielanie, stanowi dodatkowe uprzyjemnienie i wyjaśnienie tychże procedur, w dosyć zrozumiały i przejrzysty sposób.
✅ Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych autorstwa A. Mielczarek, Renaty Kowalik, Małgorzaty Najman, wyd. PZWL. Przystępna i ciekawa propozycja dla osób chcących utrwalić wiedzę i doczytać dodatkowe informacje. Warto sięgnąć po tą książke ze względu na jej przejrzystość, liczne ilustracje oraz przede wszystkim praktyczne informacje, sprawiają że także warto sięgnąć po podręcznik. Dodatkowo pojawiaja się tam informacje z zakresu anatomii a mianowicie budowy szyji i głowy, czego brakuje w wyżej wcześniej wymienionych podręcznikach. Polecam osobom zainteresowanym i chcącym powiększyć swoją biblioteczkę.
✅ Asystowanie w stomatologii. Podręcznink dla asystentek i higienistek stomatologicznych autorstwa L.V Benetta, pod redakcją M. Bladowskiego. Ciekawy podręcznik, można go przeczytać ale traktując raczej jako luźną propozycję, w wolnej chwili bądź wieczorową porą w łóżku - nie nazwałabym tego podręcznika niezbędnym do tego aby móc pracować w zawodzie gdyż bez wiedzy jaka tam się znajduje a z kolei znając podręczniki wyżej wymienione bez żadnego problemu poradzimy sobie w realiach polskiej rzeczywistości, ze względu na to, iż pewne zagadnienia i procedury zostały przełożone z australijskiego środowiska stomatologicznego autora, co nie koniecznie ma odzwierciedlenie w naszych. Natomiast sama książka jest dosyć przyjemna, i dobrze się ją czyta. Jako forma uzupełnienia i luźnego poczytania - jak najbardziej polecam, jednak nie opierałabym jedynie na niej całości swojej wiedzy i informacji a już z pewością nie trakrowałabym jej absoutnie jako podręcznika godnego polecenia do nauki na egzamin w przyszłości.
✅ Higieistka i asystentka stomatologiczna. Podstawy pracy cz.I autorstwa Piotra Kaługi (uwaga, ebok!). Nowość na rynku napisana przez wykładowcę, nauczyciela oraz higienistę stomatologicznego uczącego w szkole policealnej w Warszawie z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie. Pan Piotr w sposób humorystyczny, zrozumiały i spokojny tłumaczy wiele zagadnień związanych z pracą w zawodzie, a także przygotowuje do egzaminu, głównie z części praktycznej. Podręcznik posiada wiadomości z zakresu pracy zespołu stomatologicznego, ergonomii, sterylizacji, czy zagrożeń jakimi obarczony jest nasz zawód. Ze względu na niekompletność wiadomości oraz sugerowanie, że będą kolejne części ebooka, to też w pierwszej mamy podstawy i najważniejsze informacje, dlatego liczę na to że pojawi się druga jak nie trzecia i kolejna część.
✅Egzamin zawodowy - asystentka stomatologiczna 325101 - zestawy zadań. Kwalifikacja: Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy autorstwa Ewy Owerko i Lucyny Trojan. Zbiór zadań zarówno praktycznych jak i teoretycznych. Tematyka obejmuje zagadnienia jak i zadania, które odzwierciedlają umiejętności zawarte w podstawie programowej kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej. Wewnątrz znajdziemy zadania analogiczne jak te, które mogą znaleźć się na egzaminie, a także zadania są tak skonstruowane aby zweryfikować wymagane kompetencje na egzaminie zawodowym. Zawiera dodatkowo najważniejsze informacje o egzaminie, odbywającym się już w nowej formule, według bieżącej podstawy programowej. Warto, w celu sprawdzenia się i zweryfikowania tego co już potrafimy i co nie stanowi dla nas wyzwania, a co w dalszym ciągu sprawia nam problem i nad czym należy popracować.
Dodatkowe źrodła pomicnicze, pomoce dydatkyczne
Nie zapominaj, że istnieje też masa źródeł do nauki, z których też warto czerpać informacje. Zarówno platformy i aplikacje takie jak Youtube posiadają ciekawe materiały, jak i sam interent jest kopalnią wiedzy i ciekawych portali interentowych w całości poświęcocnych tematyce stomatologicznej. Dlatego dla chcącego nic trudnego, i w obecnej dobie gdzie mamy na wyciągnięcie ręki całą masę przeróżnych źródeł, myślę że warto znaleźć takie, z którego będzie się nam dobrze i przyjemnie uczyło i korzystało. Zdanie egzaminu zawodowego na asytsentkę i higienistkę z całą pewnością - jest niezywkle stresującym ale i ważnym wydarzeniem, które finalnie daje nam uprawnienia do wykonania wymarzonego zawodu. Dlatego aby nauka nie była przykrym obowiązkiem, a stała sie czymś bardziej rutynowy i wręcz przyjemnym, zastanów się - jak lubisz sie uczyć, jakie formy pomocy Ci służą i ułatwiają zapamiętywanie oraz zrozumienie materiału, i taką tez strategię obież. W świecie zdygitalizowanych i cyfrowych produktów, jednym z nich będzie platforma do nauki wszytskich testów z lat poprzednich czyli https://testly.pl/.
Znajdziesz tutaj wiele przydatnych filtrów ułatwiających naukę, które możesz dopasować do własnych preferencji i korzystać z nich według swoich potrzeb, a możliwości przerabiania testów chociażby w wolnej chwili na telefonie jest cała masa - nie ma limitu rozwiązywania zadań.
Z kolei jeżeli zależy Ci bardziej na przygotowaniu z formy praktycznej i jesteś asystentką lub higienistką stomatologiczną, to wejdź na https://ehigienistka.pl/ i przekonaj się, że w jednym miejcu, otrzymasz kompleksową wiedzę z każdej dziedziny stomatologii - od zachowawczej a na periodontologii skończywszy. Platforma zawiera ponad 80 artykułów, z czego każdy jest szczegółowo opisany i urozmaicony masą kolorowych zdjęć i filmików ilustrujących zabiegi i czynności. Filmiki instrukatżowe jak zarabiać masy protetyczne, wypełnienia, glasjomery, ponad 400 fiszek do nauki, blgo z przydatnymi wpisami, ale przede wszystkim przejrzystość i uporządkowany schemat platformy są dużym atutem ułatwiającym przygotowanie do egzaminów ale i do bieżących zjęć w szkole.