Devipasta - krótka charakterystyka i zastosowanie

Olga Kamińska

Olga Kamińska

Higienistka stomatologiczna

· 3 min czytania
Miniaturka wpisu na blogu ehigienistka.pl Devipasta - krótka charakterystyka i zastosowanie

Devipasta - czym jest

Devipasta to pasta stosowana podczas zabiegu dewitalizacji mortalnej miazgi zęba w endodoncji. Prearat ten znany jest i wykorzystywany od wielu lat. Jest to bezarsenowa pasta. Współcześnie metoda dewitalizacji wyparta została przez tak zwaną ekstyrpację - różnica jest zasadnicza, gdyż tutaj z kolei komora zęba zostaje otwarta (ząb wcześniej jest znieczulony), a cała zmieniona chorobowo miazga zostaje wyekstyrpowana czyli usnięta za pomocą np. miazgociągow, które to owjają się wokół miazgi i wyszarpują ją.

Obecnie pracuje się już na narzędziach maszynowych, które także mają za zadanie dokładne usunięcie miazgi zęba z kanałów i komory. Metoda ta jest zdecydowanie lepsza ze wzlędów na brak środków toksycznych, oraz pozwala zachować tkanki przyzębia wierzchołkowego oraz wokół kanału głównego.

Devipasta - jak używać

Devipasta używana jest w momencie kiedy miazga zęba jest w nieodwracalnym stanie zapalnym. Sama metoda mortala polega na nałożeniu preparatu do wnętrza zęba. Preparatu nigdy nie należy aplikować do kanałów korzeniowych, a jedynie do wnętrza komory, nakładając niewielką ilość na końcówce zgłębika ( ok 2mm produktu), delikatnie aplikując go do wnętrza. Na wierzch można założyć watkę a całość przykryć np. coltosolem, fletcherem czy materiałem szkłojonomerowym. Po ok. 14 dniach pacjent wraca na wizytę, ząb jest ponownie otwierany a następnie martwa już tkanka zęba zostaje usunięta. Pasta ma w swoim składzie lidokainę, w związku z czym zaaplikowana do wnętrza zęba teoretycznie powinna dawać efekt uśmieżenia i nie wywoływać bólu podczas noszenia tejże wkładki dewitalizayjnej. 

Żywa tkanka pod wpływem formaldehydu ulega najpierw podrażnieniu, a później martwicy i mumifikacji; działanie rozwija się powoli i łagodnie w miarę stopniowej depolimeryzacji paraformaldehydu w komorze zęba, co zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnienia ozębnej. Tak więc oprócz działania dewitalizującego, paraformaldehyd mumifikuje miazgę i wytwarza linię demarkacyjną na granicy ozębnej, czyli rozgranicza zmumifikowaną miazgę w kanałach od ozębnej. Najkrócej więc mówiąc, w ten oto sposób ząb zostaje w pewnym sensie wypreparowany i pozbawiony żywej aczkolwiek chorobowo zmienionej miazgi.

Kontrowersje, wady

Wadą paraformaldehydu jest występowanie ataków bólu w czasie jego stosowania; dzięki zawartości silnego środka znieczulającego tj. lidokainy, który współdziała także z paraformaldehydem w dewitalizacji miazgi, lek po założeniu nie wywołuje bólu. Lidokaina jest środkiem miejscowo znieczulającym. Powoduje odwracalne zahamowanie przewodnictwa we włóknach nerwowych poprzez blokowanie pompy sodowo–potasowej i zahamowanie przepuszczalności błony komórkowej dla jonów. Pozostałe składniki leku są substancjami pomocniczymi i nadają paście odpowiednią, wymaganą
konsystencję. 

Charakterystyczne opary paraformaldechydu z pasty nie należą do najprzyjemniejszych, bo i sam paraformaldehy jest środkiem kontrowersyjnym i uznanym za środek rakotwórczy i cytotoksyczny czyli uśmiercający niektóre tkanki. Oczywiście wszystko zależy od stężenia i ilości używanego środka, niemniej jednak, jeżeli można uniknąć używania devipasty, to lepiej z niej zrezygnować.

Devipasta jako gotowy środek do użycia

Jeżeli natomiast na egzaminie zawodowym asystentce stomatologicznej trafi się zadanie z devipastą, to należy wziąć ze sobą słoiczek z produktem - jest to gotowa pasta nie wymagająca żadnego zarabiania, mieszania i specjalnego przygotowywania. 

Devipasta najczęściej kojarzy się z pojęciem zatrucia zęba, uśmiercenia zęba. Prawdopodobnie spotkałaś się z tym hasłem gdy np. ktoś z rodziny mówił, że był u stomatologa a ten wykonał zatrucie zęba - ten zabieg właśnie miał na myśli nasz pacjent 🙂

Olga Kamińska

Higienistka stomatologiczna

Dyplomowana higienistka stomatologiczna i asystentka. Nauczycielka w szkole policealnej na kierunku higienistka stomatologiczna. Jako nauczycielka przygotowałam już ponad 100 osób do egzaminu!

Zobacz profil