Jak zarabiać materiały do wypełnień tymczasowych i ostatecznych

Olga Kamińska

Olga Kamińska

Higienistka stomatologiczna

· 19 min czytania
Miniaturka wpisu na blogu ehigienistka.pl Jak zarabiać materiały do wypełnień tymczasowych i ostatecznych

Jak zarabiać materiały do wypełnień tymczasowych i ostatecznych

 

Jednym z najbardziej popularnych i powszechnych materiałów stomatologiczych jest tzw. fleczer bądź inna nazawa to dentyna wodna. Jest to nic inneo jak siarczan tlenku cynku lub wapnia, tak więc prosty składowo preparat.

Jego zadaniem jest zamknięcie ubytku w czasie leczenia czyli do następnej wizyty.

Zalety to przede wszystkim: trwałość, szczelność, nie wchodzenie w reakcje chemiczne z innymi materiałami i względna neutralność w smaku jak i wyglądzie. 

Nie należy natomiast to supertrwałych wypełnień gdyż po pewnym czasie najzwyczajniej w świecie zacznie się wykruszać, dlatego nie należy chodzić z nim zbyt długo, tylko stosować się do zaleceń lekarza, tak aby na kolejnej wizycie został juz bezwzględnie wymieniony na inne, bardziej trwałe wypełnienie.

Właściwości i zastosowanie

Sam proszek jest bezzapachowym tlenkiem cynku z domieszkami innych składnichów, natomiast aby zarobić materiał do konsystencji niezbędna jest nam woda destylowana. Czas zarabiania wynosi od 15 do 25 sekund, natomiast czas wiązania 1,5-3 minuty.

Sposób zarabiania:

Odpowiednią ilość materiału nanosimy sterylną metalową szpatułką na matową powierzchnię szklanej szybki. Cement cynkowo-siarczany można także stosować do tymczasowego mocowania elementów protetycznych, takich jak np. korony. Wówczas należy go zarobić na konsystencję gęstej śmietany. Z kolei w przypadku opatrunków trzeba zastosować pastę mającą konsystencję kitu, w związku z czym, należy dołożyć nieco więcej proszku, tak aby konsystencja była bardziej ,,plastelinowata"

Sam ten cement daje się łatwo usunąć z ubytku ale tak jak wspominałam jest materiałem kruchym i nietrwałym. 

Wyróżniamy np. Multidentin, Tymodentin (z tymolem w składzie, który jest antyseptyczny), Aquadentin, Oxydentin czy Providentin.

Multidentin występuje w trzech kolorach, a mianowicie: 

  • biały - jako tradycyjny opatrunek między wizytami
  • żółty - używany podczas leczenia endodontycznego
  • czerowny - do zamykania wkładki dewitalizacyjnej

Cavit jest także przedstawicielem materiału tymczasowego, w postaci gotowego materiału zamykanego w szklanym słoiczku, szczelnie zakręconym. Jest on szybkotwardniejący, ma dużą przyczepność do zębiny, łagodny dla miazgi i dziąseł - nie drażni ich. Cavit może mieć 3 twardości i różne oznaczenia kolorystyczne (Cavit, Cavit W oraz Cavit G).

Innymi pastami światłoutwardzalnymi będzie np. Fermin, Clip, Clip F (mają bardzo ciągnącą się, bardzo gęstą konsystencję), i chemoutwardzalne czyli wiążące dzięki reakcji chemicznej, w sposób samoistny, bez światła - Provident, który jest na bazie tlenku cynku. Bardzo szybko twardnieje w kontakcie ze śliną i szczelnie zamyka ubytek (duża szczelność brzeżna), posiada działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Nie wymaga mieszania z wodą na płytce szklanej, Temprt, czy Coltosol. Wszytskie działają na identyczej zasadzie - są gotowymi materiałami, które nalezy nabrać ze słoiczak i podać lekarzowi.

Kolejnym przedstawicielem może być Plastidentin- twardnieje w ubutku pod wpływem śliny, łagodny i nie drażniący dla zębiny, miazgi i dziąseł. Stosowanie pasty jest bardzo proste, wystarczy nałożyć pastę na szpatułkę ze stali nierdzewnej, a następnie umieścić ją w ubytku i przy użycza nakładacza lub upychadła docisnąć do ścian ubytku. Nadmiar powinien zostać usunięty, a powierzchnia wyrównana.

Cement tlenkowo - cynkowo - eugenolowy

Powstaje ze zmieszania proszku z płynem. Pamiętajmy, w szczególności na egzaminie zawodowoym, aby gdy mamy produkt w proszku, kilkukrotnie delikatnie wstrząsnąć opakowaniem w celu lepszego spulchnienia zawartości. Cement cynkowo eugenolowy jest jednym z najbardziej klasycznych i popularnych materiałów.

Połącznenie tych składników ma właściwości bakteriostatyczne oraz działa odontotropowo - to znaczy wspomaga tworzenie się nowej zębiny naprawczej wtórnej czyli reparacyjnej. O to często pojawiają się pytania w testach na egzaminach zawodowych teoretycznych dlatego należy znać tą definicję. Eugenol z kolei działa przeciwbakteryjnie i lekko znieczulająco.

Zarabianie

Materiał ten zarabia się na matowej powierzchni szklanej płytki metalową szpatułką. Do odpowiecniej odmierzonej ilości eugenolu najczęściej zaaplikowanje pipetą/kroplomierzem, dodajemy porcjami proszek i energicznie, zamaszystymi ruchami rozpoczynamy zbieranie całości materiału i jego zarabianie - mieszamy i ,,rozcieramy" materiał o szybkę, po czym znowu go zbieramy i rozcieramy - wszytsko ma nam po chwili stworzyć jednolitą lekko połyskującą masę o konsystencji plasteliny. Czas zarabiania wynosi od 60 - 90 sekund.

Może być stosowany na głębokie ubytki a także w leczeniu biologicznym do tak zwanego pośredniego pokrycia miazgi zęba. Dobrze przylega do ubytku ze względu na jego plastyczność i dosyć szybko wiąże w obecności śliny - do pół godziny, dlatego po wizycie zaleca się pacjentom wstrzymanie się od spożywania posiłków i picia przez 30 minut. Jego maksymalna żywotność w jamie ustnej może wynieść nawet kilka miesięcy ale lepiej nie przedłużać tego czasu tylko w miarę szybko wymienić ten opatrunek tymczasowy na materiał stały.

Przykładowi przedstawiciele to: Tlenek cynku, Oxyzinc, Caryosan.

Gutaperka

Jest to żywica roślinna pochodząca z drzewa Isonandra Gutta. Głównie występuje w postaci termoplastycznych patyczków, ćwieków. Stosowania podczas wypełniania kanałów w leczeniu endodontcznym. Naszym zadaniem jako asysty jest jedynie przygotowanie pasty uszczelniającej oraz odpowiednich rozmiarów ćwieków dla lekarza o odpowiedniej kalibracji. Lekarz już samodzielnie przygotowuje sobie ćwieki, i obtacza w paście uszczelniającej czyli sealerze. Następnie aplikuje ćwieki do kanałów i za pomocą rozgrzanego ciepłego pluggera kondensuje gutaperki i dociska je do ścianek kanałów. Później dokłada kolejne rozmiary, ponownie kondensuje na ciepło, na zmianę z zimnym pluggerem którym dopycha uplastycznioną gutaperkę po to aby na końcu ich wierzchołki ,,odciąć". Są to już części niepotrzebne, które należy wyrzucić. 

Cementy prowizoryczne

Jest to grupa materiałów bardziej wytrzymałych jak materiały opatrunkowe, które można nosić w ubytku nieco dłużej od wyżej opisanych materiałów tymczasowych. Stosowane są także podczas dłuższego biologicznego leczenia chorób miazgi - na pośrednie lub bezpośrednie przykrycie miazgi zęba lub jako opatrunek podczas leczenia endodontycznego. 

Do tych cementów można zaliczyć: Tem - Pack, Ultraphos Temmporary - Pack, Multiplen, Plerodent, Septo-Pack.

Materiały podkładowe czyli tzw. cementy dentystyczne

Zwykle występują w postaci płynu i proszku o szerokim zastosowaniu, mieszamy według zaleceń producenta w ulotce, najczęściej na woskowanym bloczku bądź płycte szklanej na powierzchni matowej. Po zamieszaiu do konsystencji przypominającej gęstą śmietanę, zdecydowana większość z nich może być używana do cementowania prac protetycznych jak np. korony, mosty protetyczne, wkłady koronowo - korzeniowe.

Kiedy natomiast uzyskamy konsystencję kitu, to spokojnie mogą mieć zastosowanie jako zabezpieczenie dna głębokiego ubytku jako warstwa izolacyjna chroniąca miazgę zęba przed czynnikami drażniącymi np. wytrawiaczem czy bondem, który zostanie zastosowany wcześniej przed założeniem finalnie wypełnienia ostatecznego, czy wypełnieniami przewodzącymi ciepło jak amalgmanat. 

Cementy na bazie wodorotlenku wapnia

Są to cementy o zastosowaniu głównie leczniczym, gdyż mają właściwości wyrównujące zaburzone kwaśne pH do zasadowego, alkalizują je do wartości 10 - 12,5. Są grupą pereparatów które działają bakteriobójczo, działają odontotropowo na miazgę co oznacza jak już wspomniano tworzenie się tzw. mostu zębinowego, zębiny reparacyjnej na skutek pobudzenia komórek zębinotwórczych czyli odontoblastów.

Zarabianie

W sposób aseptyczny, zawsze jak zaleca producent, czyli jeżeli będzie to forma proszku, to odmierzamy odpowiednią ilość na sterylną szybkę szklaną bądź na bloczek woskowy jeżeli jest tak owy dołączony do zestawu od producenta. 

Wyróżniamy cementy twardniejące tzw. linery i nietwardniejące tzw. mleczka. Cementy twardneijące tak więc linery używane są do pośredniego pokrycia miazgi czyli w przypadku głębokich lub bardzo głębokich ubytków, jako podkłady pod wypełnienia ostateczne i do osadzania czasowego prac protetycznych, czyli cementowania prac tymczasowych pełniących bardziej funkcję estetyczną niż praktycznie funkcjonalną. 

Przedstawiciele: materiały światłoutwardzalne czyli gotowe pasty, które można od razu używać bezpośrednio na ubytek zwykle w postaci flow, tak więc w strzykaweczce z cienką kaniulką np. Calcimol LC, Ultra blend, Prisma. Są one światłoutwardzalne - polimeryzują pod wpływem światła niebieskiego lampy. 

Druga grupa to materiały chemoutwardzalne składające się z dwóch past czyli bazy i katalizatora, przykłade będą: Alce Liner, Kerr Life, Dycal.

Sposób zarabiania

  • Materiały światłoutwardzalne są gotowymi pastami
  • Materiały chemoutwardzalne zarabiamy na bloczku woskowym w proporcji 1:1 czyli równo katalizator, i równo nałożona baza zaraz obok siebie. Wszytsko mieszamy metalową szpatułką na chwilę przed założeniem do ubytku.

Cementy nietwardniejące czyli mleczka są używane do bezpośredniego założenia na dno ubytku czyli na miazgę. Używane w celu pobudzenia tworzenia wierzchołka korzenia czyli apeksyfikacji w zębach świeżo wyrżnietych, ale także przy leczeniu kiedy doszło do ,,zjedzenia" bądź zaniku - czyli resorpcji patoloicznej, a także jako rodzaj opatrunku, leku zaaplikowanego do kanałów korzeniowych od jednej do kolejnej wizyty endodontycznej.

Produkowane są w postaci proszku do zarabiania z solą fizjologiczną np. Biopulp, ale też gotowych past w strzykawce np. Calasept, Calxyl, Calcicur.

Sposób zarabiamia wodeorotlenku wapnia nietwardniejącego - mleczka

Preparaty nietwardniejące składające się z dwóch składników, mieszamy za matowej powierzchni płytki szklanej, wprowadzając do soli fizjologicznej niewielkie porcje proszku, i zarabia się do konsystencji luźnej papki, ale nie powinna być ona bardzo rzadka i zbyt płynna (np. Biopulp).

Dycal jest preparatem, który zarabiamy na bloczku woskowym (nie ma tu potrzeby stosowana szklanej szybki), mieszamy równe proporcje bazy i katalizatora. Jest to ważne aby porcja jedna i druga były identyczne gdyż jeżeli jedna z nich będzie w innej proporcji - szczególnie katalizator, to już wpłynie nam to na wiązanie materiału.

Biopulp jako preparat wodorotlenkowo wapniowy wytwarza także zębinę reparacyjną, pełni ważną funkcję podczas leczenia endodontycznego, gdyż rozpuszcza pozostałości żywej miazgi po zabiego wyekstyrpowania chorobowo zmienionej miazgi, alkalizuje zakwaszone przez stan zapalny środowisko i łagodzi odczyn zapalny.

Klasyczy material zarabiany na matowej powierzchni szklanej płytki w proporcjach zalecanych przez producenta bądź według potrzeby zastosowania; niewielką ilość proszku zarobić na płytce z wodą oczyszczoną do konsystencji rzadkiej lub gęstej śmietany, zależnie od przeznaczenia.

Generalna zasada jak i zastosowanie tych materiałów to ochrona miazgi, neutralizacja chemicznych działań kwasów, stymulacja komórek miazgi do produkcji zębiny reparacyjnej, remineralizacji tkanek, bakteriobójcze działanie jako wkładka odkażajaca podczas leczenia nieodwracalnych zapaleń i martwicy miazgi oraz przewlekłych zapaleń tkanek okołowierzchołkowych.

Cementy polikarboksylowe

Stosowane jako podkłady i materiały do osadzania prac protetycznych. Zawierają w składzie tlenki metali takich jak cynk, wapń i magnez. Zgodnie z instrukcją zarabiamy je w następujących proporcjach: 1,5 - 2,5 części proszku z 1 częścią płynu. Czas mieszania nie powinien być dłuższy niż 30 sekund, mamy uzyskać połyskującą masę, dosyć gęstą.

Ważne aby materiał był zarabiany na płytkach papierowych szpatułkami np. z plastiku, ewentualnie metalowymi. Po użyciu szpatułki należy szybko umyć lub wymoczyc gdyż cementy te szybko na nich zastygają. Cementy te wykazują odporność na wilgoć podczas zakładania i nie mają negatywnego wpływu na miazgę co ma wielkie znaczenie podczas stosowania materiałów podkładowych.

Najczęściej spotykanymi cementami będą następujący przedstawiciele:

Adhesor Carboxy, Adhesor Carbofine, Belfast, Selfast, Durelon.

Cementy cynkowo - fosforanowe 

Wykazują izolację przed zmianami temperatur oraz dzialaniem chemicznych środków/składników, same w sobie są zaś neutralne dla taknek zęba, ale nie są bez wad. Są wrażliwe na wilgoć i pod względem wytrzymałości sa niestety ale kruche.

Zarabianie: zarabiamy je do konsystencji kitu - jako materiały podkładowe pod materiały kompozytowe i amalgamaty lub do konsystencji gęstej śmietany, w dobrze znanej już procedurze czyli do osadzania koron, mostów i wkładów koronowo korzeniowych.

Mieszamy je na matowej powierzchni szklanej płytki metalową szpatułką, czas zarabiania to 30 - 45 sekund, nalezy mieszać energicznie, z dodawaniem proszku do płynu w odpowiednich proporcjach podanych i zalecanych przez producenta.

Wyróżniamy cementy:

  • szybkowiążące (S - czerwone)
  • wolnowiążące (W - zielone)

Preparaty najczęściej spotykane spośród cementów cynkowo fosforanowych to Agatos W, Agatos S, Agatos HA (z hydroksyapatytem), Adhesor, Harvard Cement.

Cementy glasjonomerowe czyli szkło - jonomerowe

Mają ogromny szereg zastosowań, od podkładów, poprzez wypełnienia tymczasowe zarówbo w zębach stałych jak i mlecznych, w zębach z trudnym dostępem, w zębach z bardzo głęboką próchnicą, bądź w przypadkach ciężkich do odratowania, jako wypełnienie lecznicze i tymczasowe, gdyż ząb nie rokuje i jest skazany na usunięcie ale póki co zabezpieczamy go własnie w taki sposób. Mogą więc być wypełnieniami przy ubytkach niepróchnicowego pochodzenia ale i jako materiały do ostatecznego wypełnienia ubytku.

Podobnie jak inne cementy używane są przy cementowaniu prac protetycznych np. Ketac Cem, Fuji Plus. Mają także zastosowanie podczas leczenia chirurgicznego podczas resekcji czyli odcięcia wierzchołka korzenia zęba wielokorzeniowego do jego wstecznego wypełnienia oraz w leczniu ortodontycznym gdyż osadza się na nich pierścienie ortodontyczne gdy będą zamieszane do konsystencji gęstej śmietany (np. Fuji ).

Kolejną zaletą tych materiałów jest uwalnianie jonów fluoru, czyli działanie kariostatyczne a wadą jest słaba odporność mechaniczna oraz nie najlpesza estetyka i porowatość (nie da się go idealnie wypolerować w ubytku tak jak materiału kompozytowego).

Zarabianie

Technika praktycznie nie różni się od pozostałych materiałów, z wyjątkiem bezwzględnego przestrzegania zasad łączenia proszku z płynem na bloczku woskowym plastikową szpatułką. Najczęściej producenci dołączją gotowe do odmierzania miareczki - łyżeczki dzięki czemu możemy nabrać porządaną ilość proszku (wcześniej wstrząśniętego w butelczce z ciemnego lub jasnego szkła), i po dodaniu odpowiedniej ilość kropli płynu z zakraplacza. Najprostszą formą i najszybszą przygotowania są napewno materiały w postaci kapsułek, które mieszamy we wstrząsarce.

Można zakładać je warstwami, a w zależności od rodzaju mogą być chemoutwardzalne lub światłoutwardzalne.

W przypadku pracy z materiałem takim jak Ketac Molar Aplicap, który to używany jest do wypełnień w np. zębach mlecznych czy jako podkład pod materiały kompozytowem, do nadbudowy kikutów pod korony protetyczne, zasada pracy jest następujaca:

Buteleczkę z proszkiem należy wstrząsnąć, a proporcja zarabiania na bloczku woskowym to: jedna płaska miareczka proszku plus jedna kropla płynu. Podczas aplikacji butelka powinna być w pozycji pionowej, a kropla płynu nie powinna zawierać powterza (czyli widzimy że kropla spadająca jest jednorodną kroplą płynu bez zapowietrzonego w środku bąbelka). 

Ketac Bond to materiał który używany jest jako podkład pod wypełniania kompozytowe i amalgamatowe, używany także przy poszerzonym uszczelneniu bruzd bez potrzeby wcześniejszego wytrawiania szkliwa. Zarabiamy go na bloczku woskowym i wówczas plastikową szpatułką lub na szklanej szybce matowej powierzchni i metalową szpatułką, rozcierając go dokładnie aż do uzyskania jednolitej masy.

Fuji XI GP

Fuji IX GP jest chemoutwardzalnym materiałem szkłojonomerowym. Łączy w sobie właściwości cementów glasjonomerowych, takie jak samoistna adhezja do tkanek oraz wydzielanie fluoru, z wysoką trwałością wykonywanych wypełnień. Nie wymaga zachowania suchości pola zabiegowego, co ma szczególne znaczenie w leczeniu zębów u dzieci. Doskonale nadaje się do trwałego wypełniania zębów mlecznych oraz zębów wyłączonych z okluzji. Jest łatwy w stosowaniu i daje kontrast na zdjęciach RTG. Posiada też wysoką odporność na ścieranie.

Zarabianie: Prawidłowa proporcja proszku i płynu jest bardzo wskazana, dlatego odmierzanie proszku jest bardzo ważne, należy wstrząsnąć buteleczkę aby spulchnić proszek, nabraną miarkę ocieramy o plastikowy mankiet buteleczki i przenosimy miareczkę na bloczek woskowy do mieszania.

Odmierzamy płyn, trzymamy butelkę pionowo, i powoli aplikujemy jedną kroplę. Używając plastikowej łopatki, należy rozdzielić proszek na dwie równe części, a wycisniętą kroplę płynu na bloczek do mieszania wymieszać z pierwszą porcją proszku . Dodać drugą część proszku i mieszać przez 15-20 sek. do otrzymania jednorodnej masy (całkowity czas mieszania maksymalnie 30 sek.)

Materiały kapsułkowe takie jak: Fuji XI Capsule, Fuji Triage, Fuji Plus, Fuji II Capsule, Riva Self Cure, Riva Light Cure, Equia Forte HT Fill, są materiałami kapsułkowymi. Ich zarabianie jest niezwykle proste, i przeważnie każdą zarabia się z sposób identyczny bądź bardzo podobny dlatego w celu zapoznania się z niuansami w różnicy zarabianai zawsze należy zapoznać sie z ulotką od producenta. Generalna metoda zarabiania jest następująca: 

Wyjmujemy kapsułkę z opakowania, możemy wcześniej nią potrząsnąć, bądź zrobić to kiedy kapsułka jest jeszcze we foliowo aluminiowym opakowaniu. Następnie wyciągamy ją z opakowania, mocnym i stanowczym ruchem wgniatamy tłok kapsułki o blat stołu i natychmiast wkładamy na widełki wstrząsarki.

Zamykamy pokrywę wstrząsarki i wybieramy czas mieszania klikając na przycisk 10 lub 20 sekund. Po upywie czasu, sprawnie i szybko wyciągamy kapsułkę z widełek, wystarczy unieść dzióbek kapsułki do góry i pomóc sobie drugą ręką wyciągając pasułkę z widełek. Przekładamy kapsułkę do podajnika - pistoletu do kapsułek, upewniając się wcześniej że tłok jest wciśniety (schowany), następnie zdecydowanym ruchem naciskamy dwukrotnie tłok pistoletu i przekazujemy od razy lekarzowi, gdyż za trzecim naciśnieciem przez lekarz, materiał powinien już wyjść z dzióbka kapsułki i zostać zaaplikowany w miejscu przeznaczenia.

Cermety

Ceremty są to odmiany glasjonomerów, różnica polega na tym, że zawierają stopy metali np. srebra, złota i dzięki temu działają bakteriobójczo i są bardziej odporne mechanicznie. W opakowaniu znajduje się buteleczka z proszkiem i płyn do ręcznego zarobienia. Ich przeznaczenie to głównie odbudowa kikutów pod uzupełnienia protetyczne, zabezpieczenia dna perforacji i wypełnienia wstecznego podczas resekcji wierzchołków korzeni zębowych. Przykłady przedstawicieli to min.: Ketac Silver, Ketac Molar (ten jest w kapsułkach). W przypadku Ketac Silver zarabianie jest następujące: aby uzyskać gęsto-plastyczną konsystencję umożliwiającą kondensację należy wprowadzić niewielkimi porcjami maksymalnie dużo proszku. Do mieszania stosować łopatkę z metalu lub tworzywa oraz bloczek lub szklaną płytkę. Pastę kilkakrotnie rozsmarować, do uzyskania jednorodnej konsystencji. Czas mieszania do 45 sekund.

Materiały do wypełnień stałych

Zaliczamy do nich przede wszystkim cementy krzemowe (już nie używane), amalgamaty, materiały złożone, materiały kompozytowe, i materiały ormocerowe.

Materiały krzemowe są najczęściej w postaci proszku i płynu, mieszane na gładkiej powierzchni płytki szklanej synteyczną np. plastikową szpatułką. Istnieją także wersje kapsułkowe. Materiałów tych nie należy aplikować bezpośrednio na miazgę, tylko na materiał podkładowy. Przykłady: Silikoliten, Variosil, Syntrex, Acnatit, Silicap.

Amalgamaty są materiałami kontrowersyjnymi mającymi tylu samo zwolenników co przeciwników, jednka obecnie odchodzi się już od ich stoswania. Zarabianie uzależnione jest od typu produktu z jakim mamy do czynienia i do bezwzględnego stosowania się do zaleceń producentam, jednak nie będziemu w tym artykule rozwodzić się nad tymi materiałami, a osoby zainteresowane odsyłam do wpisu na ehigienistka.pl w rozdziale o materiałoznastwie stosowanym w stomatologii zachowawczej. Pokrótce podam natomiast przykłady dwóch materiałów a mianowicie Appilloy - nie zawiera on szkodliwej wazy Gamma ani cynku a zarabiany jest we wstrząsarce do amalgamatu. Megalloy z kolei to amalamat który wykazuje łatwość kondensacji i szybkość wiązania. Po zaaplikowaniu materiału powierzchnia amalamatu jest gładka, ale ciężko jest nim odbudować punkty styczne zębów i łatwiej niż w innych przypadkach tworzy się nawisy.

Następnymi będą juz wszelkie materiały złożone czyli kompozytowe. Składają się one z substancji organicznej i nieorganicznej, połączone sa substancją wiążącą - silanem winylu. Zawierają w składzie żywicę taką jak Bis GUM, UDMA czyli są to związki odpowiadające za szybkośc skurczu polimeryzacyjnego oraz substancje nadające im pewne walory estetyczno kosmetyczne.

Wypełnienie aby idealnie nadawało się plastycznej pracy w ubytku powinno składać się z następujących składników czyli odpowiedniej proporcji makrowypełniaczy i mikrowypełniaczy tak aby powstał materiał hybrydowy. Przykładami mogą być Herculite, Brillant, Charisma, Tetric.

Ze względu na sposób wiązania wyrózniamy materiały chemoutwardzalne takie jak np. Charisma PPF, Degufil, Isopast, Evicrol, Crystaline, Bright Light, materiały światłoutwardzalne: Charisma Tetric Ceram, Synergy, Evetric, Empres, Gradia GC, Arkon, Filtek. Materiały termoutwardzalne - używane głównie przez techników, wiążą za pomocą wyższej temperatury lub ciśnienia np. wkłady kompozytowe, i na koniec materiały dualne używane głównie do cementowania prac na włóknie szklanym np. Para Post, Para core, Luxa Core. Są zarówno światło jak i chemoutwardzalne.

Bez względu na to jaką nazwę posiadają te materiały i od jakiego producenta są najczęściej są to materiały najprostsze w użyciu bowiem posiadają gotową konsystencję i należy je jedynie prawidłowo i dokładnie naświetlić lampą polimeryzacyjną w przypadku gdy są to materiały światłoutwardzalne. Posiadją w swoich składach np. fluor, potrafią być w postaci bardziej płynnej typu flow do precyzyjnego dobudowania punktów stycznych bądź małych powierzchni ubytku.

Bez względu czy pracujemy z materiałem typu Twinky Star czyli kolorowymi plombami dla dzieci w kaniulkach czy z materiałem typu Compoglass F składającym się z połączenia cementów szklano - jonomerowych musimy przestrzegać zalecanego czasu naświetlania. W przypadku tego drugiego czyli Compoglass czas naświetlania wynosi od 30 - 60 sekund.

Ormocery to z kolei organiczna modyfikacja materiału ceramicznego będącego alternatywą dla glasjonomerów i amalgamatów. Są zdecydowanie bardziej wywtrzymałe na ścieranie i mniej kurczliwe, a przede wszystkim mają działanie profilaktyczne, bo uwalniają fluor. Wykazują działanie kariostatyczne (czyli przeciwpróchnicowe), są mniej kurczliwe i posiadają lepszą estetykę, a jej przedstawicielami będą Definite i Admira.

Materiały pomocnicze takie jak wytrawiacze czyli kwas ortofosforowy 37% nakłada lekarz jedynie na określony czas, po czym obficie jest spłukiwany i suszony. Ząb wytrawiony ma porowatą i zmatowioną powierzchnię szkliwa, a my jako asysta musimy dokładnie zassać wytrawiacz i podać lekarzowi dmuchawkę aby dokładnie też wysuszył ząb. 

Bondy i inne primery aplikujemy na microbrush także tutaj użycie tych materiałów jest niezwykle proste. Po przedmuchaniu materiału przez lekarza naszym zadaniem jest jedynie dobrze naświetlić pole na którym aplikowany był bond.Wyrożniamy systemy utwardzane lampą polimeryzacyjną przez 20 - 30 sekund i systemy wiążące chemicznie ( 40 - 60 sekund).

Laki to materiały wykorzystywane w profilaktyce do uszczelniania bruzd i szczelin, chronią przed powstawaniem próchnicy w zębach mlecznych oraz stałych. Mają przede wszytskim zastosowanie w odcinku bocznym tak więc na tylnych zębach bocznych, gdzie domywanie bruzd przez dzieci jest często problematyczne i niedostateczne. Wyróżniamy laki: 

  • Światłoutwardzalne np. Helioseal, Alpha - seal
  • Chemoutwardzalne np. Delton, Lumicon
  • Uwalniające fluor np. Fissurit F, Helioseal F, Ultraseal XT plus, Conseal F.
Olga Kamińska

Higienistka stomatologiczna

Dyplomowana higienistka stomatologiczna i asystentka. Nauczycielka w szkole policealnej na kierunku higienistka stomatologiczna. Jako nauczycielka przygotowałam już ponad 100 osób do egzaminu!

Zobacz profil